88

طب فشاری به نوعی از روش‌های درمانی در طب جایگزین گفته می‌شود که با فرستادن سیگنال به بدن باعث بهبود سطح سلامتی، درد و برخی بیماری‌ها در فرد می‌گردد. این تکنیک چینی معمولا به علت دستورالعمل‌های یکسان، به عنوان طب سوزنی بدون سوزن شناخته می شود. چینی‌ها در طب سنتی خود معتقدند که هر فرد دارای یک بخش زنده و فعال یا به عبارت دیگر منبع انرژی‌ و حیاب‌بخش است که به آن “چی” (QI) گفته می‌شود. آنها معتقدند بیماری‌ها، دردها و گرفتگی‌های فیزیکی هر فرد مربوط از منشا داخلی او یعنی “چی” سرچشمه می‌گیرد. به عبارت دیگر عدم تعادل انرژی بدن دلیل بیماری و درد فرد می‌گردد. برای برطرف کردن این عدم‌تعادل، یک درمانگر طب فشاری، با وارد کردن فشارهایی را بر روی برخی از نقاط فشار بدن (آکیوپوینت)، باعث آزاد شدن مسیرهای انرژی (مریدین ها) می‌گردد که این عمل منجر به متعادل‌سازی “چی” و در نهایت رها شدن از درد می‌شود.

گرچه مطالعات پزشکی نشان داده‌ است که این طب نوین، به کاهش درد برخی از بیماری‌ها کمک می‌کند، اما هنوز هیچگونه مدرک علمی معتبری برای پذیرش یا رد استفاده از طب فشاری وجود ندارد.

اما آنچه مشخص می‌باشد، این است که طب فشاری به عنوان یک روش درمانی محبوب، در غرب برای حفظ سطح سلامتی و سم‌زدایی از بدن، جا افتاده است.

در مقاله پیش رو ما به معرفی انواع، مزایا، آنچه که باید از یک جلسه و یک درمانگر طب فشاری انتظار داشت را، بیان می‌کنیم.

تسکین درد

هنگامی که نقاط فشار تحریک می‌شود، بدن ما آندورفین‌ و اکسی‌توسین آزاد می‌کند. در حالی که اکسی‌توسین باعث آرامش بدن می‌شود، آندورفین انرژی بدن را افزایش می‌دهد. این روند توامان باعث از بین رفتن درد می‌شود. عملکرد دقیق‌تر این روند به این شکل است که با افزایش جریان خون در نواحی دچار تنش و بیماری، سیگنال‌های دردی که به مغز ارسال می‌شوند را مسدود می‌کند.

تسکین استرس

تاثیرات مضر استرس بر عملکرد داخلی بدن انسان بر کسی پوشیده نیست. یکی از این آثار، گرفتگی‌های عضلانی است که به علت استرس و عدم تعادل انرژی‌های بدن (چی) به وجود می‌آید. اینجا نقطه‌ای است که طب فشاری برای بازگرداندن تعادل انرژی به بدن و باز کردن مسیرهای انرژی (مریدین)، وارد عمل می‌شود.

درمان سرماخوردگی و آنفولانزا

طب فشاری به علت توانایی خود درمانی که دارد، در مواردی که یک ویروس به بدن شما وارد شده است، می‌تواند چاره‌ساز باشد. ویروس‌های سرماخوردگی و آنفولانزا فرد بیمار را بی‌انرژی و بی‌حال می‌کند. این به این معنی است که بدن برای مبارزه با بیماری راه سختی را در پیش دارد. در این بین طب فشاری می‌تواند با بازگرداندن انرژی از دست رفته به بدن، سرعت روند بهبود را افزایش دهد.

درمان ناباروری

بسیاری از افراد به علت عدم استفاده از داروهای شیمیایی، طب فشاری را به عنوان روش درمان ناباروری خود انتخاب می‌کنند. هزاران سال است که از انواع مختلف ماساژ برای افزایش شانس تخمک‌گذاری، بهبود تعادل هورمونی و کمک به تنظیم چرخه قاعدگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زایمان

یکی دیگر از مزایای طب فشاری، کمک و تشویق به زایمان طبیعی و کاهش درد آن در زنان باردار است. طب فشاری با به حداقل رساندن استرس مادر، با تحریک مسیرهای انرژی (مریدین)، جنین را در موقعیت درست برای زایمان طبیعی قرار می‌دهد.

کاهش وزن

تجربه طب فشاری به صورت منظم می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. درمانگر با فشار بر روی مسیرهای انرژی (مریدین) در ناحیه طحال و معده، به متعادل‌سازی انرژی‌های بدن و بازگرداندن آن به حالت طبیعی کمک می‌کند. همچنین به طور کلی این روش طبی، در انتخاب رژیم غذایی سالم‌تر و چشم‌اندازی مثبت برای حفظ یک شیوه زندگی سالم و کاهش وزن تاثیر به‌سزایی دارد.

طی یک پژوهش که در مجله آمریکایی طب چینی انجام گرفته شده بود، نشان داد که تکنیک‌های ماساژدرمانی به طور متوسط باعث کاهش ۱٫۷ از عدد BMI افراد شده است. این در حالی است که این عدد در کسانی که تنها از مشاوره برای کمک به کاهش وزن خود استفاده می‌کردند، تنها ۰٫۰۵ بود.

بهبود احساسات

طب فشاری می‌تواند با برقراری انرژی بدن به صورت متعادل، به بهبود بسیاری از مسائل عاطفی چون غم، افسردگی و سایر مشکلات احساسی، کمک کند. ماساژدرمانی کلید بازیافتن انرژی از دسته جسم و روح شما است. ماساژدرمانی انرژی‌های منفی و تنش را از فرد می‌زداید و در او انرژی مثبت و تمرکز باقی می‌گذارد.

 

 

 

 

 

 

 

منبع : مجله اسپا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>