4

 اگر در اینترنت به جست‌وجوی کلمه SPA بپردازید عمدتا به دو تعریف برخورد می‌کنید:
* «اسپا نام قدیم شهری در بلژیک بوده که چشمه‌های آب معدنی زیادی داشته و در آن خدمات آبدرمانی ارایه می‌شده است. نام دقیق این شهر که در دوره رومی‌ها وجود داشته “آکوا اسپادانا” بوده است و به همین دلیل به محل هایی که خدمات آبدرمانی ارایه می‌دادند اسپا اطلاق می‌شد. ولی از آنجا که عموما در مکان‌های آبدرمانی خدمات ماساژ هم ارایه می‌شد، به مرور زمان اسپا به محلی اطلاق شده است که خدمات آبدرمانی و ماساژ ارایه می‌شود.» اما SPA مخفف چیست؟

* «SPA سرنام (Acronym) سه کلمه لاتین Sanitas Per Aquam به معنی سلامتی توسط آب است.» این تعریف غریب به نظر می‌رسد چون این عبارت از اواخر قرن بیستم رواج پیدا کرد و قبل از آن چنین عبارت لاتینی مصطلح نبوده است. اینگونه به نظر می‌رسد که این اصطلاح که در هیچ منبع معتبری به آن اشاره نشده است، ساختگی بوده و این سه کلمه برای ساختن نام SPA در کنار هم قرار داده شده‌اند (Backronym).
از طرفی نام قدیم اصفهان، اسپادانا بوده است که آن را برای راحتی اسپا نیز می‌نامیده‌اند (فرهنگ دهخدا). همانطور که از تاریخ برمی‌آید حمام‌های عمومی در اصفهان آن دوره رایج بوده است و حمام‌های تاریخی اصفهان نمادی از شکوه تمدن و فرهنگ ایران زمین بودند، به طوری که یک مورخ فرانسوی در سفرنامه خود می‌نویسد: «در زمانی که اروپاییان در بشکه خود را می‌شویند و یکی از شاهزادگان فرانسوی افتخار می‌کند که ۵ سال حمام نکرده است، در شهرهای اصفهان و کاشان حمام‌های بزرگ و باشکوهی همچون کاخ وجود دارد.» از حمام‌های معروف آن دوران می‌توان به حمام شیخ بهایی، حمام علی قلی‌آقا و حمام شاه اشاره کرد. آنچه در حمام‌های آن دوران رونق داشته است مشت و مال بوده است. بنابراین می‌توان گفت اسپا[دانا] محلی بوده که استفاده از آب در حمام‌ها به همراه مشت و مال (ماساژ) در آن انجام می‌شده است. همنامی این دو شهر ایرانی و اروپایی عجیب و تفکربرانگیز است. از آنجا که در حال حاضر نمی‌توان گفت کدام تعریف اصالت بیشتری دارد، جا برای تحقیقات و بررسی بیشتر در این موضوع باز است، ولی آنچه مسلم است اسپا به محلی اطلاق می‌شود که خدمات آبدرمانی و ماساژ در آن ارایه می‌شود. اسپا محلی برای افزایش سلامتی و تندرستی شماست. اسپاها دارای انواع مختلفی هستند و مهم است که تفاوت آنها را بدانید تا بتوانید اسپایی را انتخاب کنید که دقیقا خدمات مورد نظر شما را ارایه می‌کند. در ادامه به انواع اسپا اشاره می کنیم:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>