9999

پرداختن به امور سالمندان موضوعی است که امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته مطرح است. سالمندان که بخشی از هر جامعه‌ای را تشکیل می‌دهند، نیاز به توجه و خدمات ویژه‌ای دارند که در هر جامعه امر مهمی به حساب می‌آید.
شاید به جرات بتوان ادعا نمود که اسپاها می‌توانند نقش مهمی در این امر ایفا کنند چراکه می‌توان در این مکان‌ها به دو نیاز مهم سالمندان یعنی نیاز روانی و نیاز جسمی توجهی ویژه داشت و رسیدگی نمود. محیط اسپاها به عنوان یک محیط آرامبخش و محلی که توسط پرسنل اسپا، مراجعه‌کننده را در مرکز توجه قرار می‌دهند گزینه مناسبی برای حضور سالمندان است. همچنین سالمند این امکان را نیز خواهد داشت که در صورت برنامه‌ریزی صحیح با دیگر همسالان خود ارتباط موثری ایجاد کند. موضوعی که به صورت چندجانبه بر سلامت روان سالمند تاثیرگذار خواهد بود.
از نگاه دیگر، خدمات اسپا علاوه بر تاثیر آرامبخش، اثر خوبی بر سلامتی فرد دارد که این امر نیز اگر به صورت اصولی و صحیح به‌کار گرفته شود می‌تواند نقشی موثر در سلامت جسمی فرد سالمند ایفا کند. انواع ماساژ متناسب با وضعیت جسمی یک سالمند، می‌تواند به وسیله افزایش جریان خون به بهبود عملکرد عضلات و… کمک کند. خدمات زیبایی روی پوست علاوه بر اینکه می‌تواند باعث شادابی و سلامت پوست سالمند شود، تاثیر بسیار مطلوبی بر روحیه وی می‌گذارد. استفاده از وان‌های آروماتراپی یا نمک‌درمانی و… نیز بسیار مفید خواهد بود. همچنین برای سالمندانی که شاید انجام حرکات ورزشی کمی دشوار و خسته‌کننده است، می‌توان با انجام ماساژهایی که حرکات کششی دارند، بدون آنکه فرد کار خاصی انجام دهد، شادابی جسمی را به وی هدیه کرد.

 

گروهی از پژوهشگران دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تاثیر استفاده از نوعی ماساژ موسوم به ماساژ استروك سطحی پشت را در كاهش میزان اضطراب آشكار ۱۰۲ سالمند بررسی كردند. افراد مورد بررسی به مدت ۵ روز متوالی، روزی ۵ دقیقه بین ساعات ۱۵ تا ۱۹ ماساژ داده شدند.

 

بر اساس این بررسی كه مشروح آن در فصل نامه علمی پژوهشی توانبخشی منتشر شد،استفاده از ماساژ سبب كاهش اضطراب و عوارض ناشی از آن در سالمندان می شود.
اضطراب در زندگی امروزی، به ویژه در سالمندان كه قدرت تطابق و سازگاری كمتری دارند،سبب بروز عوارض جبران ناپذیری در ابعاد سلامت آنان می شود.ذماساژ استروك سطحی پشت یا در اصطلاح اس.اس.بی.ام یك نوع ماساژ به شكل حركات آهسته، ملایم و موزون كف دست ها روی كمر بیمار است.

 

اسپاها یکی از فضاهایی هستند که می توانند برای حضور سالمندان گزینه مناسبی باشند. مراجعه به اسپا گزینه‌ای بسیار موثر و مفید برای هر سالمندی خواهد بود مشروط به اینکه اسپاها برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای این امر داشته باشند و نیز کلیه پرسنل آموزش‌های لازم و تخصصی را دیده باشند، چراکه در غیر این صورت نه تنها نمی‌توان از اثرات مطلوب این مراجعه بهره گرفت که حتی می‌تواند تاثیرات مخرب و مضری نیز به جا گذارد.

 

امید است با یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده این امکان را برای سالمندان در اسپاها به وجود بیاوریم تا تمامی جامعه از تاثیرات مثبت آن بهره‌ جویند.

 

 

 

 

 

 

منبع: http://www.spa-shiraz.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>