تاثیر ماساژتراپی بر فشار خون

تب

فشار خون بالا به عنوان یکی از عوامل اصلی سکته مغزی و قلبی، از جمله بیماری‌های خطرناک و شایع، نه تنها در میان افراد کهنسال بلکه در میان جوانان نیز محسوب می‌شود. درمان‌های متعدد این بیماری با پیشرفت روافزون علم در جهان بیشتر و بیشتر می‌شود. امروزه پزشکان در روش پزشکی جایگزین، ماساژ تراپی را به عنوان یکی از روش‌های کاربردی و مهم برای این دسته از بیماران توصیه می‌کنند بی‌شک تاثیر شگفت‌انگیز ماساژ‌تراپی بر سلامت روح و جسم انسان بر کسی پوشیده نیست. در مقاله پیش رو به بررسی تاثیر ماساژ در مقابل فشار خون بالا می‌پردازیم.

مطالعات اخیر ثابت کرده‌‌اند که گرفتن ماساژ می‌تواند به آرامش بخشیدن به سیستم عصبی سمپاتیک منجر شود. سیستم عصبی سمپاتیک در بدن انسان وظیفه افزایش سطح فشار خون در برابر عوامل استرس‌زا را بر عهده دارد.

با وجود جدید بودن این نوع روش درمانی، محققان طی مطالعات خود به نتایج جالبی دست یافتند. این تحقیق که در سال ۲۰۰۶ در مجله طب جایگزین و روش‌های درمانی مکمل منتشر شده است، به آزمایش و اندازه‌گیری فشار خون ۱۵۰ نفر قبل و بعد از گرفتن ماساژ پرداخته است. ماساژهای مختلفی روی این افراد آزمایش شده است که در نهایت طبق نتایج، بهترین ماساژ برای کاهش فشار خون ماساژ سوئدی که ماساژی آرام و ملایم است، به دست آمد. نکته قابل توجه اما نتیجه متفاوت ماساژهای شدیدتری چون ماساژ ورزشی بود که فرد بعد از گرفتن آن، با افزایش میزان فشار خون همراه بود.

همچنین گروهی دیگر در این آزمایش که در طول هشت جلسه ماساژ آروماتراپی با رایحه‌هایی از اسانس های اسطوخودوس، گل رز، گل یاسمن و … را دریافت کرده بودند، با کاهش تپش قلب و فشار خون همراه بودند.

با این تحقیقات تاثیرات مثبت ماساژتراپی بر فشار خون بر هیچکس پوشیده نیست اما فراموش نکنید که ماساژ تراپی به تنهایی نمی‌تواند شما را از معرض این بیماری نجات دهد. ماساژ یک روش درمانی برای فشار خون بالا است ولی بهتر است با رعایت رژیم غذایی مناسب، داشتن برنامه ورزشی منظم و اجتناب از مصرف سیگار از مبتلا شدن به این بیماری جلوگیری کنید.

شاید هنوز علم به مرحله‌ای نرسیده باشد که با قطعیت ماساژ تراپی را به عنوان روش درمانی اصلی برای مردم معرفی کند اما با تحقیقات انجام شده در این حوزه می‌توانید با مشورت با پزشک متخصص خود، ماساژ تراپی را در کنار درمان خود شروع کنید. همچنین اگر شما علاقه مند به استفاده از ماساژ برای مدیریت فشار خون خود هستید، گزینه‌های دیگری چون یوگا، مدیتیشن یا تای‌چی می‌تواند برای شما مثمر ثمر واقع شود.

 

 

 

منبع : مجله اسپا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>